CZYTELNICTWO







Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

im. Pantaleona Szumana



Filia nr 1
ul. Ludowa 11A

Filia nr 5
ul. Rydygiera

Filia nr 8
ul. gen. Władysława
Andersa 10

Filia nr 3
ul. Prusa 16

Filia nr 6
ul. Królowej Jadwigi 17

Filia nr 9
ul. Wenedów 8a

Filia nr 4

ul. Śniadeckich 19A 

Filia nr 7
al. Poznańska 91

Statystyki biblioteczne

4 891

Nowe tytuły zbiorów książkowych
w 2022 r.

626

Nowe tytuły 

zbiorów multimedialnych
w 2022 r.

251 228

Liczba woluminów
w 2022 r.

12 266

Liczba czytelników aktywnie wypożyczających książki i zbiory multimedialne
w 2022 r.

Dotacja podmiotowa dla Biblioteki publicznej w 2022 r.

926 500

-7,82%

do roku 2021

Wydarzenia biblioteczne w 2022 r.

działania główne

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach”

Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach” działa w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pn. „Tu czytamy”. Członkowie to osoby w różnym wieku spotykające się, aby porozmawiać o literaturze, w tym o wybranych nowościach wydawniczych. W 2022 r. klubowicze spotkali się 7 razy rozmawiając o książkach: Meg Wolitzer „Żona” (28.03), Mariana Leky „Sen o Okapi” (25.04), Melisa Ashley „Malarka ptaków” (30.05), Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (27.06), Stuart Douglas „Shuggie Bain” (26.09), Marta Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu” (24.10), Laura Moriarty „Przyzwoitka” (28.11).

W ramach klubu zorganizowano dwa spotkania autorskie

We wszystkich spotkaniach ogółem uczestniczyło 141 osób.

Zdjęcie Tomasza Brewczyńskiego dającego autografy.
Zdjęcie podczas spotkania autorskiego z Anna Kasiuk.

Zimowe czary w bibliotece 

W tegorocznej edycji ferii zimowych w Bibliotece odbyło się 6 spotkań z dziećmi, w których uczestniczyło 60 osób. Dzieci robiły las w słoiku, prezent na dzień babci i dziadka, uczestniczyły w zajęciach literacko - plastycznych, a także oglądały filmy.

„Mała Książka - Wielki Człowiek”

Zdjęcie przedstawia wieżę ustawioną z książek.

Biblioteka, jako partner, kolejny raz brała udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka - Wielki Człowiek”. Akcja miała zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Dzieci od 3 do 6 lat, które przyszły do biblioteki, otrzymały w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W bieżącej edycji dzieci otrzymały nowe wyprawki czytelnicze: autorską książkę stworzoną specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, broszurę dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki oraz Kartę Małego Czytelnika - imienna karta, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece.

Ze względu na dużą liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w Polsce Wyprawka Czytelnicza dostępna była również w wersji polsko- ukraińskiej.

Wydano 89 wyprawek czytelniczych w polskiej wersji językowej oraz 25 wyprawek w wersji polsko-ukraińskiej. 

W roli głównej... książka

Projekt zakładał prezentację pisarzy i poetów, przedstawicieli prądów, kierunków, grup literackich mających swoje znaczące miejsce w historii literatury polskiej. Każdorazowo prezentacja twórczości miała charakter przeglądu. Na program złożyły się: maratony czytelnicze, spotkania z autorami biografii i krytykami literackimi, projekcje filmowe, koncerty, wystawy książek i produkcje spotów z jednym wierszem czytanym przez przechodniów napotkanych w przestrzeni miejskiej. Spoty były prezentowane w sieci, zwiększając zasięg odbiorców. Dodatkowym elementem popularyzującym twórczość poszczególnych autorów był zakup i ustawienie przy jednym z popularnych szlaków spacerowych ławki bookcrossingowej, w której każdorazowo umieszczane były książki oraz materiały dotyczące poszczególnych autorów. Książki do bookcrossingu pochodziły ze zbiórek publicznych ogłaszanych w trakcie promocji wydarzenia. W ramach projektu spotkaliśmy się z twórczością Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury i Andrzeja Bursy.

Rozpoczęliśmy od przeglądu twórczości Agnieszki Osieckiej spotkaniem z Zofią Turowską, autorką książek o Agnieszce Osieckiej (14 kwietnia).

Ponadto w ramach przeglądu odbyły się następujące wydarzenia :

We wrześniu odbył się przegląd twórczości Edwarda Stachury. A w nim :

We wrześniu zaprezentowano również spot z jednym wierszem Edwarda Stachury, czytanym przez przechodniów napotkanych w przestrzeni miejskiej. Przeprowadzono także zbiórkę książek do ławki bookcrossingowej, w której umieszczono wiersze Edwarda Stachury na luźnych kartkach.

Ostatnią częścią projektu było spotkanie z twórczością Andrzeja Bursy. Na program złożyły się:

Łącznie 3 wystawy, 3 spotkania autorskie, 3 maratony czytelniczy, 9 projekcji filmów, 2 koncerty, 1.800 uczestników.

Dofinansowano w kwocie 30.000 zł przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Zdjęcie przedstawia występy na scenie.
Zdjęcie podczas spotkania autorskiego z
Zdjęcie siedzącej kobiety z mikrofonem w ręce.
Zdjęcie przedstawia osoby oglądające seans.

Pierwsza ławeczka bookcrossingowa w Pile

Przy Centrum Powiatowym ISKRA na ul. Kilińskiego, ustawiona została pierwsza ławeczka bookcrossingowa w Pile. Jej symboliczne otwarcie odbyło się 27 lipca. Jest to wspólna inicjatywa Powiatu Pilskiego i Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.  

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, tak by ktoś mógł ją zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym miejscu.

Pierwsza ławeczka bookcrossingowa w Pile
Zdjęcie przedstawia uroczystość otwarcia pierwszej ławeczki bookcrossingowej.

Tydzień Bibliotek: Biblioteka świat w jednym miejscu

Celem Tygodnia było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką. W ramach Tygodnia  Bibliotek zorganizowana została gra miejska „Książka GO!”, czyli  akcja szukania książek, ukrytych w rożnych miejscach miasta, w której nagrodami były odnalezione książki. Do odnalezienia było 12 książek. Wszystkie zostały zlokalizowane.

Plakat "Książka GO".
Zdjęcie przedstawia regał z książkami.
Zdjęcie przedstawia dzieci na warsztatach.

Cała Polska czyta dzieciom

Od 28 maja do 4 czerwca 2022 r. trwał XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. „Polscy autorzy dla klimatu” to hasło, które w 2022 r. przyświecało głośnemu czytaniu.

W przeciwieństwie do poprzedniego roku tegoroczna edycja kampanii odbyła się już w formie stacjonarnej. Na spotkania z dziećmi zostały zaproszone osoby, które w życiu prywatnym i zawodowym zajmują się szerzeniem wiedzy na temat ochrony naszej planety oraz włodarze miasta i powiatu. Zaproszeni goście: Zuzanna Błaszczyk-Koniecko koordynatorka Klubu Dobrego Klimatu, Bożena Wola prezes „Fundacji Pszczoła”, Joanna Przybył z „Warsztatowni”, Arkadiusz Kubich Wicestarosta Pilski, Piotr Głowski, prezydent miasta Piły spotykali się z dziećmi, czytali opowiadania o tematyce ekologicznej, spotkania wzbogacały warsztaty tematyczne. Odbyły się 4 spotkania, w których wzięło udział 147 osób. 

Zdjęcie przedstawia dzieci słuchające czytanej książki.
Zdjęcie dzieci na ławeczkach słuchające czytanej książki.

Wakacje z wyobraźnią 

W Oddziale dla Dzieci podczas wakacji odbywały się zajęcie kreatywne, warsztaty plastyczne, gry i zabawy ruchowe, eksperymenty oraz projekcje filmów. Podczas warsztatów uczestnicy min. malowali na porcelanie, kamieniach, oraz sadzili las w słoiku. Odbyło się 19 spotkań w których wzięło udział 160 uczestników.

Dodatkowo na zakończenie wakacji 26 sierpnia w Centrum Powiatowym „ISKRA” odbył się pokaz magii i iluzji w wykonaniu Mariusza Czajki znanego i cenionego iluzjonisty. Na widowni zasiadło 190 osób. 

Zdjęcie dziewczynek z ekotorbami na ramieniu.
Zdjęcie dzieci wykonujących prace plastyczne.
Zdjęcie chłopca robiącego brelok.
Zdjęcie przedstawia widownię oglądającą występ mężczyzny i chłopca.

Warsztaty międzykulturowe dla dzieci cudzoziemskich 

Plakat "Poznajmy się w bibliotece".

Warsztaty finansowane były przez Województwo Wielkopolskie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce - etap II - pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 - 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja.

W pierwszym półroczu 2022 r. odbyło się w Oddziale dla dzieci 9 spotkań w ramach tego projektu. Uczestniczyło w nich 160 dzieci z Polski i Ukrainy. 

Zdjęcie dzieci na chuście edukacyjnej.
Zdjęcie przedstawia dzieci kolorujące malowankę.
Zdjęcie przedstawia dzieci malujące farbami.
Zdjęcie przedstawia dzieci robiące figurki z masy.

Powiatowy konkurs pięknego czytania tekstów pisanych prozą

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się 2. Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą.

Jakie książki wybierali uczniowie? Zwycięzcy konkursu czytali: Kalina Grzeszczak - fragment powieści "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"; Aureliusz Klim - fragment "Zemsty i kary"; Marta Sawczak czytała natomiast "Anię z Zielonego Wzgórza".

Wśród wybranych przez pozostałych uczestników książek były m.in: "Mały książę", "Opowieść wigilijna", "Przygody Sherlocka Holmesa", "Magiczne skrzypce", "Chłopcy z Placu Broni" (w kat. szkół podst.) oraz "Traktat o łuskaniu fasoli", "Świat Zofii", "Prawiek i inne czasy", "Niebezpieczne związki", "Monolog znerwicowanego ucznia".  

Laureaci:  

Szkoły podstawowe:

Szkoły średnie:

Nagroda publiczności:

Marta Sawczak (SP im. św. JP II w Kaczorach)


Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, a zorganizowali go: Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile oraz Stowarzyszenie Teatralna 1.

Zdjęcie kobiety mówiącej przez mikrofon.
Zdjęcie osób w sali zebranych na konkursie pięknego czytania tekstów pisanych prozą.

Solidarność regionu pilskiego.

 Zapomniani bohaterowie, wydarzenia, pamiątki 

Projekt nawiązywał do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 - 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” - pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Realizowane działania służyły odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków. 

W rezultacie realizacji projektu odbył się cykl 4 prelekcji i spotkań ze świadkami historii pod wspólnym tytułem "Solidarność po pilsku" - „Internowani działacze NSZZ Solidarność z Regionu Pilskiego”. Prelekcję poprowadził Marek Fijałkowski - historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile: „Ks. Stanisław Styma SDB kapelan pilskiej Solidarności”. Wykład poprowadził Ks. Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej: Waldemar Jordan - rozmowa z internowanym, Edwin Klessa: rozmowa z internowanym. 

Ważnym elementem projektu było powstanie Wirtualnego archiwum Solidarności Regionu Pilskiego utworzone w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Społeczności Lokalnej oraz utworzenie stałej wystawy multimedialnej poprzez zakup i montaż monitora interaktywnego. Z wystawą multimedialną można zapoznać się w Bibliotece głównej, w godzinach otwarcia wypożyczalni dla dorosłych. Natomiast 12 października odbyła się uroczystość podsumowująca projekt. 

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych Region Pilski, Koło Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność „NIEPOKORNI”, NSZZ „Solidarność Region Wielkopolska, Oddział w Pile. 

Dofinansowano w kwocie 54.000 zł ze środków budżetu państwa w ramach programu pn. "Patriotyzm Jutra". Program realizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Zdjęcie mężczyzn siedzący i rozmawiających przy stole.
Zdjęcie przedstawia kobietę przed wirtualnym archiwum Solidarność Regionu Pilskiego.
Zdjęcie osób przy stole ze starymi fotografiami.
Zdjęcie podczas uroczystości "Solidarność po pilsku"

Kulturalne weekendy w powiecie pilskim

Projekt polegał na realizacji w czerwcu i lipcu 13 wydarzeń artystycznych, w tym: 7 plenerowych spektakli teatralnych oraz 6 koncertów muzycznych, reinterpretujących dzieła klasyczne, które zostały wystawione na osiedlowych podwórkach, salach, aulach, małych domach kultury. W jego ramach zaprezentowane zostały spektakle teatralne oparte na znanych tekstach literackich wystawione przez 4 uznane teatry wędrowne oraz jedną amatorską trupę teatralną.

Zrealizowane spektakle: 

Drugą część spotkań każdorazowo stanowił koncert dobrze znanych i wyjątkowo gorąco odbieranych przez publiczność hitów muzyki klasycznej wykonane przez grupę artystów Polish Soloists Quartet. W repertuarze były: W. A. Mozarta - Serenada „Eine Kleine Nachtmusik”, K. 525 oraz A. Dvoraka - Kwartet „Amerykański”, Op. 96. W projekcie wzięło udział łącznie 910 uczestników.

Projekt dofinansowano w kwocie 78.000 zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w programie Kultura Dostępna. Program realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Zdjęcie dzieci oglądających występ artysty grającego na gitarze.
Zdjęcie przedstawia występ teatrzyku kukiełkowego.
Zdjęcie przedstawia teatrzyk kukiełkowy.
Zdjęcie przedstawia występ orkiestry w kościele.

Projekty i programy indywidualne o zasięgu lokalnym, zrealizowane przez filie biblioteczne  w 2022 r.

Filia nr 1 

Wystawy:

Łącznie 6 wystaw, 420 odbiorców.

Filia nr 4

Poetycka 4, prezentacja wierszy: 

Łącznie odbyło się 5 wystaw poetyckich, 270 odbiorców.            

Galeria Czwórki: 

Łącznie 6 wystaw i 1 spotkanie, 336 odbiorców.

Zdjęcie przedstawia sztalugi z obrazami.
Zdjęcie obrazu przedstawiającego dom.
Zdjęcie przedstawia powieszone karty z wierszami.
Obraz przedstawiający różowy kwiat.